We had hoped that spring would arrive in March but our hopes were dashed; winter continued through to the third week of April and we’ve now had two warm, dry days in succession. Let’s hope that it continues. During the month we had 69 cats but no dogs neutered. In total 133 animals were treated by our vets; 117 cats and 16 dogs, at a total cost of just under 20,000 tl. We bought 92 bags, or 1.38 tonnes of food, at a cost of 9,500 tl, for distribution by our teams in the shelter and outlying districts where the animals have no other source of food. Unfortunately, in Turkey the Covid death rate has increased five fold in the last three weeks despite the immunisation programme. Further restrictions on movement, hotels and other businesses are now in place and many countries have effectively banned their people from visiting Turkey, so it looks like we will have to continue our feeding programme well into the future. On a brighter note, conditions at the shelter have improved with the recruitment of an additional vet and two more assistants. Some of our volunteers who had been trapped abroad have now been able to return. We have bought a pressure washer for the shelter to make cleaning more effective and quicker and an electric razor to make it easier for the vets to prepare animals for surgery. Both have been well-received and used. Despite the difficulties caused by the long winter, the lockdown and our inability to hold fundraising events, thanks to our generous supporters we have been able to continue with all of our key activities providing veterinary care, neutering, comfort at the shelter and feeding the hungry where there are no other sources of food. Our supporters are saving lives every day. You can join them by visiting https://animalrescuekusadasi.org/help/donations Those of you living in Kuşadası please consider joining our volunteers for just a couple of hours a week. They’ve had a long hard winter too and some extra help would be greatly appreciated. Thank you all for caring. Keep warm and dry, take care and stay safe.

Dilerdik ki ilk bahar Mart ile birlik de gelir ama ne yazık ki gelme di. Nisan ın 3 üncü haftası na kadar devam etti kış ve şimdi de 2/3 gün peş peşe kuru ve sıcak günlerimiz oldu. Dileriz ki bu devam eder. Ay için de, köpek hiç ama 69 kedi kısırlaştır dık. Veterinerler imiz 133 hayvanı tedavi etti, 117 kedi ve 16 köpek, toplam 20,000 tl civarın da. Toplam fiyatı 9,500 tl olmak üzere, 92 torba, ya da 1.38 ton mama satın aldık. Timlerimiz bu mamaları gereken yerlere, mesela barınağa ve yemek bulma nın zor olacağı alanlar da dağıttı. Ne yazıkki Türkiye de, aşılama ya rağmen, şu son üç hafta içinde, vakka sayısı çok yüksel di. Otel, iş yerleri vs için kısıtlamalar devam etmek de ve bazı ülkeler Türkiye ye gelme yasağı bile uyguladı. Bu demek ki bizim mama dağıtım programım ız devam etmeli. Iyi haberler den, barınak da ki durumlar daha da iyi oldu çünkü yeni bir veteriner ve iki de asistan tim e dahil oldu. Yurt dışından çıkamayan bazı gönüllüler im iz sonun da dönebildi ler. Temizlik daha hızlı ve etkili olabilmesi için, barınağa basınç lı yıkayıcı alabildik. Ameliyat hazırlığı daha da kolay olsun diye de elektrik tıraş makinesi aldık. Iki si de çok memnun etti ve iyi değerlendiriliyor. Uzun bir kış ın getirdiği zorluklara, karantina ya ve bağış toplama etkinlikleri yapamama mı za rağmen, cömert destekçiler im iz sayesinde önemli aktiviteler imizi devam ettirebiliyor uz. Veteriner tedavisi, kısırlaştır ma, barınak da hayvanlarımız için daha güzel yaşam şartları ve aç olan karınları doyurmak. Destekçi ler im iz her gün resmen hayat kurtarıyor. Siz de onlara katılabilir siniz.
Https://animalrescuekusadasi.org/help/donations
Kuşadasın da yaşayan lar lütfen gönüllülerimize katılmayı düşünün. Haftada bir kaç saat. Onlar da uzun ve zor bir kış geçirdi ve yardımınız çok değerli olur. Ilginiz için çok teşekkür ederiz. Kendinize çok iyi bakın, her anlam da.